Startseite Ausbildung Coaching-Dienstleistungen Karriere-Coaching
Bildung

Karriere-Coaching

Karriere-Coaching

Her insanın yaşamı boyunca kariyerinde beş ile on değişiklik yaptığı bilinmektedir. Kariyer koçluğu kişinin, iş hayatına ilişkin konulardaki farkındalığını artırmasına, yaşam amacı ve onunla bağlantılı olarak kariyer hedefleri konusunda netleşmesine, kariyerindeki gelişim ve dönüşüm için etkili olacak aksiyonların belirlenmesine yardımcı olan etkileşimli bir süreçtir.

Kariyer koçluğu ile iş yaşamınızda varmak istediğiniz hedefe ulaşmak için gerekli stratejiyi kurmayı öğrenir, profesyonel hayatınızda gerçek istek ve hedeflerinizi fark edebilirsiniz. Kariyer koçluğu size sevdiğiniz işi yapmayı ya da yaptığınız işi sevmeyi sağlayacak bakış açısı kazandırır. Yeni bakış açınızla çatışmaları ve zor insanları daha kolay yönetirken, kendinizi geliştirebileceğiniz ve içinizdeki potansiyelinizi harekete geçireceğiniz yol ve yöntemler bulabilirsiniz. Koçlukla iş yaşamınızda kuracağınız güçlü iletişim ve ilişkiler başarılı işlere imza atmanızı sağlar.

Kimler kariyer koçu ile çalışmalıdır?

Kariyer koçluğu kimler için yararlıdır sorusunun yanıtını birkaç madde ile anlatalım. Aslında sadece belirli bir gruba destek sağlamaz; bu anlamda geniş bir yelpazeye sahiptir diyebiliriz.

 • İş hayatına yeni başlayacak kişiler
 • İşinde değişiklik yapmak isteyenler
 • Bir dönüm noktasının eşiğinde olanlar ve ne yapacağına karar veremeyenler
 • İş hayatına uzunca bir ara verdikten sonra geri dönenler
 • Kurumsal yaşamdan uzaklaşıp kendi işini kurmak isteyenler
 • Sürekli iş değiştirenler ve bu nedenle sürekli mutsuz olanlar
 • Emekli olmasına rağmen kabuğuna çekilmeyip üretmeye devam etmek isteyenler

Kariyer koçu ile çalışmanın faydaları nelerdir?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki kariyer koçu size gereklilikler sunmaz; bu olmazsa olmaz demez ve sizi istemediğiniz bir şeye zorlamaz. Sadece içinizde var olanı gün yüzüne çıkarır. Bu bağlamda, kariyer koçu ile çalışmanın faydalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Ne yapmak istediğinizi biliyor ancak ilerleme konusunda emin adımlar atamıyorsanız kariyer koçu ile çalışmak sizi birkaç adım öteye götürebilir.
 • Sorunun neden kaynaklandığını bulmanızı sağlar. Tıkandığınız noktalarda size sorular sorar ve belki de farkında olmadığınız duygu ve düşüncelerinizin açığa çıkmasına yardımcı olur.
 • İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi, hayallerinizi, değerlerinizi tanımlamanıza yardım eden kariyer koçu sayesinde odaklanma güdünüz ivme kazanır. Çünkü artık ne istediğinizi biliyorsunuzdur ve odağınız bellidir.
 • Daha önce sözünü ettiğimiz gibi özgüven, kişiye en yakışan kıyafettir. Ancak kimi zaman dış etkenlerden kimi zaman içimizde kopan fırtınadan dolayı güven sorunu yaşayabiliriz. Biz de biliyoruzdur istersek başarabileceğimiz ama o fırtınalar yok mu, dinmesi zaman alır. İşte bu noktada kariyer koçu devreye girer ve içinizdeki sizi ortaya çıkarmak için destek olur.
 • Kişisel markanızı öne çıkarır diyebiliriz son maddemizde. İhtiyacınız olan kendinize güvenmek ne istediğinizi bilmek ve dahası ne istemediğinizi de bilmek.

İşte bu noktada kariyer koçunun size sunduğu perspektif açılar sayesinde kendinize dışarıdan bakabilir ve kişisel markanız olan “kendiniz” için ne yapmanız gerektiğini size farkedebilirsiniz.

GOE-anerkannte internationale Zertifikatsschulungen
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean
Blau Ozean